Eskrim’in Branşları

Eskrim, Üç Silahla (branş) yapilan bir spordur:

FLÖRE

Flöre’nin agirligi en çok 500 gramdir. Silahin toplam uzunlugu ise en fazla 110 cm.’dir. Namlusu çelikten olup, bir tarafinda elektrik devresinin tamamlanmasini ve bu süretle tus yapilmasini saglayan yayli haraketli bir dürtüs ucu, diger tarafinda ise tas ve kabza vardir. Tuslar yalniz dürtüs süretiyle yapilabilir. Geçerli tus alanini ayirt edebilmek için, Eskrim elbisesinin üzerine, dis yüzeyi iletken olam metalik bir yelek giyilir. Dürtüsün tus olabilimesi için 500 gramlik bir basinç gerekmektedir.Atak üstünlüğü kuralı vardır.

(flöre ve geçerli alanı)

EPE

Epenin agirligi en çok 770 gramdir. Silahin toplam uzunlugu ise en fazla 110 cm.’dir.Tuslar yalniz dürtüs suretiyle yapilabilir. Hedef bütün vücut oldugundan ayrica metalik yelek giyilmez. Dürtüsün tus olabilmesi için 750 gramlik bir basinç gerekmektedir.

(epe ve geçerli alanı)

KILIÇ

Kiliç agirligi 500 gramdir. Toplam uzunlugu en çok 105 cm’dir. Namlusu çeliktendir. Flöre ve Epe’de oldugu gibi namlunun ucunda haraketli bir bölüm yoktur. Tuslar, hedefe vurus ve dürtüs seklinde yapilir. Geçerli tus alanini ayirt edebilimek için eskrim elbisesi üzerine, dis yüzeyi iletken olan metalik bir yelek giyilir.Geçerli vücut alanı belden yukarısı, kafa ve kollar dahildir.Atak üstünlüğü kuralı flörede de olduğu gibi kılıç branşında da vardır.

(kılıç ve geçerli alanı)

One comment on “Eskrim’in Branşları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s