Eskrim Bir Sporcuya Neler Kazandırır?

Eskrim, satranç gibi, birkaç hamle sonra ne yapilmasi gerektirdigini düsündürdügü gibi, bunun çok kisa sürede olmasi gerektiginden zamaninda karar verme, dikkat, sürat, dayanma gücü gibi kisisel refleks ve yeteneklerin gelismesine yararli bir spordur.

  • Eskrim fizik ve ussal öncelikleri en iyi şekilde ve en geniş ölçüde geliştirilmesi yönünden herkese sağlık verecek bir spor olarak kabul edilmiştir.
  • Eskrim , yapılmasındaki geniş tekniği ,inceliği ve kasların yerine göre düzenini sağlaması bakımından bir sanat olarak anılmaktadır.

eskrim-kursu

Her hamle hareketinde oldukça agir olan vücudu üstün süratle , çeviklik ve kolaylikla ileri götürmek geri getirmek için çok büyük adele çalismasini gerektirmektedir.Bu çalisma sayesinde solunum hareketinin gelismesi ve kan dolasiminin artmasi , buna bagli olarak vücut isisinin yükselmesi alinan gidalarin kolayca yakimi ve kana geçirilmesi saglanmaktadir.Bunlardan baska besi yakimi üzerinde büyük etkisi oldugu gibi ter ve idrar salgisi yönünden bu sporun önemi büyüktür.Ayrica sinir sistemi üzerinde düzenlemeyi saglar , özellikle görme ve elle dokunma hislerini gelistirir.

Eskrim vücudun degisik yerlerine en genis ölçüde uzanma ve gerilme imkanini vermekte adelenin en kisa anda harekete geçmesini , gerektiginde de tekrarlamasini saglamakta , oldugundan en süratli spor olarak kabul edilmistir.Ayrica eskrim süratle hareket halinde iken karar verme , hareket ve yön degistirme imkanini vermekte oldugundan refleksi en genis ölçüde gelistirmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s