Flöre Branşında Hedef Alanı Değişikliği

Federasyomuzdan  gelen  bildirime     göre  2010 dan  itibaren  yeni  flöre  maskeleri  kullanılmaya  başlanacak. Böylece  maskenin  sakal  kısmının  bir  bölümüde    hedef  alanı içerisine  eklenmiş oldu.

Konuyla  ilgili   federasyonumuzun   açıklaması :

“Uluslararası Eskrim Federasyonu FIE tarafından; “Flöre branşında, maskenin sakal kısmı geçerli bölge olarak kabul edilmiş olup bu bölgeye yapılan temaslardan puan alınabilecektir”. şeklinde değişiklik yapılmıştır. Bu sebeple 01.01.2010 tarihinden itibaren, değiştirilen kural Federasyonumuzun müsabakalarında da uygulanacaktır.

Şekilde  görülen  maskedeki gri  alan  artık flöre hedef alanına  dahil.

Daha  önce  facebookta  değişen  flöre   hakkında bir  yazıyı sizlerle   paylaşmıştım. Konuyla ilgili  olduğu  için  o  yazıyı  buraya da  ekliyorum.

Bildiğiniz üzere zamanla flöre branşımız değişmeye başladı. İlk değişimlerden biri tuşun basılı kalma zamanı ile alakalı idi.Tuş almak için gerekli olan puanterenin kapalı kalma zamanı uzatılarak yapılan bu değişim flöre müsabakalarında hem teknik hem de hız yönünden değişimleri beraberinde getirmişti. Ufak bir açıklama yapmak gerekirse esnetme/silkme adını verdiğimiz teknik ile tuş almak çok zor hale geldi. Hatta yeni arkadaşlarım artık bu şekilde alınan sayıları görmez oldular. Buna ek olarak kontra atak ve vücut eskizleri ile alınan sayıları daha çok görür olduk.Flöre sanki biraz daha yavaşladı.
Son yapılan değişim ise geçerli tuş bölgesi ile alakalı. http://www.pbtfencing.com/images/newfoilmaskweblap.pdf adresinde de görebileceğiniz üzere maskelin sakalında belli bir bölge daha hedefe ekleniyor. Uzun vadede bu değişimin neler getireceğini tam oarak şu anda söylemek zor olsada ben daha da yavaş oynanacak flöre müsabakaları bekliyorum. Geçerli hedef bölgesinin büyümesiyle flöreciler için sıklıkla kullanılan paratların sayısı da artacaktır.
Eskrime böyle bir değişimin neler katacağını ilerleye günler gösterecek ama benim düşüncem bu işten en kazançlı çıkanlar malzeme satıcıları olacaktır zira sporumuza popülerlik açısından bir şey kazandıracağını düşünmüyorum.

Ozan SARI

Değişen  flöre  hakkında (2)  yi  yakında  sizler   paylaşacağım.  Özellikle  dünya  şampiyonasında  flöre  ile  ilgili  gözlemlerimi bu   yazıda  bulabileceksiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s