Eskrim Gücün ve Onurun Sporu

Yıllar önce eskrim dünyasına kazandırdığımız bir slogan vardı.

Eskrim Gücün ve Onurun Sporu…

Bu sloganı yıllarca kullandık, hemen hemen tüm eskrim camiasına da yayıldı, basında kullanıldı, basılı yayınlara alındı. Şu anda dönüp baktığımda aslında bu cümlelerin ne kadar doğru olduğunu görüyorum. Hafta sonu Konya’da Yıldızlar ve Gençler Türkiye Eskrim  Şampiyonası vardı. Bu müsabakada yaşanan çok güzel bir olay bugünlerde basına yansıdı. İlk olarak Adıyaman’ın Antrenörü Recep Hocanın yazısında okuduğum bu güzel olayı sizlerle paylaşmak istiyorum ve kararı size bırakıyorum “Eskrim Gücün ve Onurun Sporu mu?”

Genç Erkekler Flöre Final Müsabakası , yani kazanan altın madalyayı boynuna asacak ve Türkiye’nin en iyi flörecisi ünvanını bir yıl boyunca taşıyacak. Yarışan sporcularımız Bora Biren ve Fatih Güneş. Skor 14-13 Bora Biren lehine, Fatih Güneş skoru kendi lehine çevirmek için atak yapıyor fakat Bora Biren’in savunmasına yakalanıyor, hemen ardından Bora’nın savunma sonrası uzanışına karşı savunma ile yanıt veriyor. Saniyenin dörtte birinde gerçekleşen bu muhteşem eskrim aksiyonu sonucunda her iki sporcuda geçerli bölgeye dürtüş yapıyorlar ve her ikisinin de ışığı yanıyor. Başhakem sayıyı Bora Biren’e veriyor, fakat eskrim flöre branşı kurallarına göre tuş Fatih Güneş’in , hakem kararına göre Bora Biren’in maçı kazanması gerekiyor. İşte gerçek eskrimci kendini burada gösteriyor, Bora Biren hakemi uyararak  “Hocam tuş benim değil, Fatih kontr-parad yaptı, tuş onun” diyor ve sayının rakibine verilmesini istiyor. Hakem kararını değiştiriyor ve sayıyı Fatih Güneş’e veriyor. Skor 14-14, sonrasında Fatih Güneş bir sayı daha alarak Türkiye Şampiyonluğu’na ulaşıyor.

İşte bu sebepten eskrim muhteşem bir spor, işte bu sebepten Eskrim Gücün ve Onurun Sporu ve işte bu yüzden eskrime aşığız. İstanbul Hasal Spor Kulübü Sporcusu İsmail Bora Biren’i , ailesini ve antrenörlerini yürekten kutluyoruz. Örnek bir eskrimci davranışı ,  ve günümüzde az rastlanır bir centilmenlik örneği ile göstererek herkese büyük bir ders vermiştir.

Detaylı bilgi almak için kaynak

Eskrim-Bora-Biren

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s