Eskrim’in Tarihi

Kılıç ile yapılan ilk sporlara eski Hintliler parma , Yunanlılar perme derlerdi. Eskrim sözcüğü kuzey germen dilindeki skermen ya da scheirmen’den gelir.Başka bir germen kavimi olan iskandinavyalılar sözcüğe skerme derler. Sözcük latin kökenli dillere de escremie biçiminde girmiş , terim Türkler tarafındanda kılıç sporları anlamında kullanılmıştır.

Çin’de İ.Ö. 2000 yıllarında bu sporun yapıldığı bilinir.Eskrim daha sonraları antik Yunan’da hoplomakhos denilen gladyatör öğretmenleri tarafından gymnasion denilen okullarda ders olarak verilirdi.Eskrim’in 1896 yılında ilk yapılan modern olimpiyatlarda yer aldığı bilinir ancak unutulan şudur ki eskrim Antik Yunan’da milattan önce 776 yılında düzenlenen ilk olimpiyatta da yerini almıştır. Roma döneminde de eskrim çok tutulan bir spor ve savaş dalı oldu özellikle kölelerin gladyatör olarak ölümüne savaştığı Colesium’da.

Ortaçağ Avrupasında özellikle şövalyeler (kullandıkları silahlar farklı olsada) için eskrim son derece önemliydi.İyi bir eskrim eğitimi alarak onur ve adalet için kılıçlarını kullanan ve bu değerler uğruna ölen bu asil insanlar , şövalyelerin ve silahşörlerin bu ruhunu eskrimin içine kazımışlar ve eskrimi sıradan bir eğitimden çıkarıp onurlu bir sanat ve yaşam felsefesi haline getirmişlerdir.

Çağdaş eskrimin İspanya’da doğduğu ileri sürülür.Toledo kentinde sağlam ve zarif kılıçlar yapılmaya başlanmış özellikle ateşli silahların kullanılmaya başlamasında sonra, kesici kılıçların yerini ince , uzun , batıcı kılıçlar almıştı.Buna koşut olarak eskrimde de kaba güçten çok beceri , çeviklik ve bilgi önem kazandı.Spor , XVI. yy’da her ülkeden eskrim meraklılarının ustalıklarını arttırmak amacıyla geldikleri İtalya’da gelişti.Eskrimle ilgili ilk kuralları İtalyanlar koydular.Bu döneme eskrim spordan çok düello için başvurulan bir çarpışma arası olmuştu.1588-1608 yılları arasında yalnız Paris’te düellodan 8000 kişinin ölmesi tepkilere yol açtı.

İtalyanlar’ın meçinden (epe) vazgeçilerek daha hafif ve kısa , içi çiçek biçiminde bir düğmeyle örtülü bir kılıç kullanılmaya başlandı.Bu yeni kılıca çiçek(fleur) sözcüğünden türetilen flöre adı Besnard tarafından verildi.Taraflar korumasız olduğundan hamleler son derece dikkatli yapılıyordu. Maske koruma yeleği ve eldiven XVIII. yy’ın sonlarında ortaya çıktı.Bu dönemin bir başka önemide La Boessiere , La Faugere , Gomard büyük ustalar tarafından karşılaşma kurallarının yeniden belirlenmesi oldu. Bazı süvari birliklerinde kullanılan kılıçta önemli bir gelişme görülmezken , epe düello silahı olarak geçerliliğini korudu.

20.yy’ın başlarında eskrim sporunun kuralları kesinleşti.Eskrim 1896’dan başlayarak olimpiyat oyunlarında yer aldı.Bu alanda dünya şampiyonlukları düzenlendi.Rakibin karşısındaki sporcuya yaptığı vuruş yada dürtüş önceleri hakemler tarafından saptanırken , 1934’te epe , 1954’te flöre’de tuşlar elektrikli aygıtlarla saptanmaya başlandı.Kılıç dalında ise bu silahın elektrikli göstergelerle donatılması tüm çabalara rağmen 1980lere kadar gerçekleştirilemedi.

Eskrim günümüzde bütün dünyada yapılan bir spor durumuna gelmekle birlikte bu dalda Avrupalıların üstünlükleri sürmekte genelde epede İtalyanlar flörede Fransızlar kılıçta ise Macarlar başarı sağlamaktadırlar. 1913’te kurulan 100’e yakın ülkenin üye olduğu Ulaslararası eskrim federasyonu çeşitli yaş sınıflarında dünya şampiyonlukları düzenlemektedir.
Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s