Türkiye Eskrim

Türk Eskrimi’nde Bilinirlik Problemi

Değerli dostum Ozan Kayadelen Türkiye’de Eskrim’in kanayan yaralardan birine parmak basmış

Ben 1993’den beri Ankara’da eskrim yapan, son 3-4 yıldır da ODTÜ’de üniversite öğrencilerine eskrimi tanıtmaya, ülkenin (hatta dünyanın) çeşitli yerlerinden gelmiş gençlere üniversite hayatları boyunca düzenli spor yaptırmaya, turnuvalara katılıp kendilerini ve okullarını temsil etmelerini sağlamaya çalışan bir grup insandan biriyim.

Eskrim dışında da pek çok sporu takip edip daha iyi olması için neler olmalı konusunda kafa yoruyorum. Ve evet çoğunluk gibi sadece kafa yorup, oturduğum yerden eleştirip kendiliğinden çözülmesini bekliyorum.

İçerisinde yer aldığım takım açısından Türk Eskrimi’ne bakarsam gördüğüm en temel sıkıntı şu anki sistemin sadece “milli sporcu yetiştirme” ve “uluslararası başarı” üzerine kurulu olması. Hangi spor olursa olsun amatör sporcular desteklenmeden, hedef odaklı değil keyif odaklı bu sporu yapanlar teşvik edilmeden üst yapılarda sürekli başarı mümkün değildir çünkü üst yapıdaki başarı yatırıma, yatırım paraya, para sponsora, sponsor sporun izlenirliğine, izlenirlik de bilinirliğe bağlıdır. Hayatının bir döneminde sporcu ya da veli olarak eskrimle uğraşmamış bir insan eskrimi bilemez, izleyemez, izlemez.

Biz ODTÜ sporcuları olarak sadece büyükler turnuvalarına ve Üniversiteler Arası Türkiye Şampiyonasına katılıyoruz. faaliyet programına baktığımızda gördüğümüz şu: 1 Büyükler Türkiye Şampiyonası (sadece ferdi nedense takım şampiyonası yapılmıyor yıllardır) 1-2 acık turnuva o da her branş değil ve 1 Üniversiteler Arası Türkiye Şampiyonası. Yani ben yılda 3-4 maça girebilecek çocuklardan düzenli antrenman yapmasını motive olmalarını derslerinden fedakarlık yapmalarını istiyorum. Tabii ki onlar da yapmıyor.

Özetle eskrimi sadece 8-10 yıldız genç sporcu yapmıyor bu ülkede, ancak mevcut sistem sadece onları destekler hale geldi. Bu gidişle 3-5 yıl sonra 6 branşta toplam 200 sporculu büyükler turnuvası bile bulunamayacak.

Ozan KAYADELEN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s