Ankara ve Eskrim

Başkentimiz Ankara’nın eskrim konusunda çok köklü bir geçmişi vardır. Güzel Ankaramız’ın ilk kulübü  8 mart 1940 yılında kurulan Ankara Eskrim Spor Kulübü kısa adı ile AESK’dir. Bu güzide  ve geçmişte çok büyük başarılı işlere imza atmış kulübümüzün (Ankara Eskrim ) kuruluşu Rıdvan BORA’nın liderliğinde, arkadaşları Ekrem SUNGAR, Muslihittin YILMAZMETE, Sait TAYLA, Mustafa ÖNDERER, Reşat İNANLI, Zihni ERENSOY ve Mucip ACIMAN  tarafından yapılmıştır.

                Ankara’da kurulan diğer bir kulübümüz 19602lı yıllarda Sait Tayla’nın girişimleri ile kurulan Türkiye’nin en köklü ve başarılı üniversitesi ODTÜ’nün Eskrim Kulübüdür. Müzesinde onlarca kupa ve yüzlerce madalya barındıran alın teri ve emek ile bugünlere gelen ODTÜ Eskrim 1980 yıllarda darbe nedeniyle çalışmalarına bir süre ara vermiş fakat hemen ardından  tekrar canlandırılmıştır. ODTÜ Eskrim özellikle Türkiye’de hem Türkiye Eskrim Federasyonu, hem de Üniversiteler  arasında yarışan tek takımdır. Aynı zamanda Türkiye’de kurulan ilk üniversite takımıdır. Günümüzde özellikle ODTÜ’deki üniversite gençliğine hitap etmekte, geç yaşta  eskrim ile tanıştırdığı sporcuları ile tarih yazmaya devam etmektedir. Kulübün son yıllarda Baş antrenörlüğünü Armağan Karabulut yapmakta, Ozan SARI, Aslan Yavuz Şir antrenör olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Ankara’da şuanda faaliyetini  sürdüren diğer eskrim kulübü sizlerin de yakından tanıdığı Çankaya Eskrimdir. Kurulduğu 2010 yılında yapılanmasını tamamlayıp bir yıl içerisinde kürsüde boy göztermeye başlamış ve 2012 yılında Gazi Kupasında bunu başarmıştır. Antrenörlüğünü Ali Dağdevirentürk ve Ozan SARI yapmaktadır. Çalışmalarını Ankara’nın Bahçelievlerdeki kendi salonunda sürdürmekte olup Türkiye’deki ilk  butik eskrim kulübüdür. Öncelikli hedefi çocuklarımıza eskrimi sevdirmek olan Çankaya Eskrim’in en büyük hayali Olimpiyatlarda yarışacak sporcular yetiştirmektedir. Son yıllarda gösterdiği  çaba ile bu yolda her zorluğu aşmak için yeterli güce sahip olduğunu kanıtlamış siz spor severlerin desteği ile bu hayalini gerçekleştireceğine tüm Ankara’yı inandırmıştır. Sponsor olma istekleriniz ve kulüp hakkındaki detaylı bilgi için kulüp Başkanı ve Antrenörümüz Ozan SARI’ya ulaşabilirsiniz. Telefon: 05333152298

Web: www.cankayaeskrim.com , www.eskrimkulubu.com 

Son olarak Ankara’da kurulan  yeni bir kulübümüzden Ankara Eskrim ve Pentatlon Kulübü kısa adı ile AEPSK’den bahsedelim. Ankara Eskrim ve Pentatlon Kulübü 2011 tarihinde değerli antrenör arkadaşımız Oğuzhan Taşkesen tarafından kurulmuştur. Çalışmalarını 19 Mayıs spor kompleksi içerisinde yapan Ankara Eskrim ve Pentatlon ilk yılında başarılı işlere imza atmış sporcuları Günseli Deniz Bozdemir Türkiye Eskrim Federasyonu minikler gelişim kampına davet edilmiştir.

Görüldüğü üzere yıllardır Türk Eskrimi’ne yönveren Ankara’nın eskrim kulüpleri  ilerleyen yıllarda yine adlarından çok söz ettireceklerdir özellikle Ankara Eskrim hayatına yapacakları katkıyı her geçen gün arttıracak ve Türk eskrimini zirveye taşıyacaklardır . Çünkü inanıyoruz ve başaracağız….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s