Akşehir Nasrettin Hoca Şenlikleri

Günlerdir üzerinde düşündüğüm bir konu hakkında düşüncelerimi yazmak istedim.Bilirsiniz genelde eskrim hakkında  yazıları paylaşırım ama bu sefer konu biraz eskrimden ve spordan farklı bir alana kayacak ‘Akşehir Nasrettin Hoca Şenlikleri’.Akşehirli olarak hocanın torunu olarak, son günlerde Akşehirlilerin canını sıkan bir konuyu siz dostlarımızla paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Akşehir Nasrettin Hoca Şenlikleri’nden bahsedelim.50 yılı aşkın süredir Akşehirde düzenlekte olan bir şenliktir Akşehir Nasrettin Hoca Şenliği. Ülkemizde belkide gerçek şenlik kültürüne katkıda bulanan en eski orgnizasyonlardan bir tanesi.1959 yılından beri her yıl 5-10 Temmuz tarihlerinde kutlanıyor, 1974 yılında da uluslararası boyut kazanıyor(Uluslararası Nasrettin Hoca Şenlikleri ).Dile kolay yarım yüzyılı aşkın bir zamandır süre gelen bir gelenek, artık Akşehirimizin bir parçası Akşehirlinin bir parçası…

İki-üç hafta kadar önce sarsıcı bir haber duyduk. Sadece sarsılan eminim ben değilim Akşehirliler, Akşehiri sevenler de eminim benim kadar şaşırmış ve üzülmüşlerdir. Yeni belediye başkanımız şenliklerin ismini değiştirmeye karar vermiş. Bir marka olmuş bu ismi tek kalemde değiştireceklermiş ( http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/627871-aksehirde-nasreddin-hoca-krizi ). Yeni isim Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri olacakmış.Peki sebep ne diye sorduğunuzda basından edindiğimiz bilgiye göre aldığımız yanıtlar şunlar.

1- Şenlik kelimesinin Nasrettin Hocanın bilge, filozof kişiliğini hafifletmesi( http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/627871-aksehirde-nasreddin-hoca-krizi)

2-Kültür Bakanlığının şenlik sayısı fazla olduğu için az ödenek vermesi

3-Önemli olanın içerik olduğunun iddaa edilmesi, şenliklerin eğlence odaklı olduğunun belirtilmesi

4-Süresinin uzatılmak istenmesi

5- Bu değişikliklerin esnafa daha çok maddi gelir olarak geri döneceğinin düşünmesi (http://www.pervasiz.com/guncel/21328-ANMA-VE-MIZAH-gUNLERI-CALISMALARI-SURUYOR.html )

Bu yanıtlar açıkcası isim değişikliği için yeterli bir sebep değil.Kendi bakış açımdan bu durumu incelediğimde kesinlikle yanlış bir karar olduğunu düşünüyorum. Şenlik kelimesi yaptığımız etkinliklerin değerini düşürmez, son yıllarda yozlaşan bir şenlik kültürü oluşmuştur.Yüzlerce içi boş şenlik düzenlenmektedir fakat bunu yaratan şenlik ismi değil,  boş içerikler düzenleyen organizatörlerdir. Siz gerçekten şenlik içeriğini kültürel anlamda üst seviyede tutarsanız, bu içi boş şenlikler bir bir yok olurken bizim şenliğimiz aynı isimle yüz yıl sonra bile ayakta kalacaktır.

Yukarıda verdiğim bilgilere de dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim ki Nasrettin Hoca Şenlikleri ve 5-10 Temmuz çok ciddi bir markadır. İsmi değiştirerek yıllarca alın teri dökülerek yaratılmış bu markanın değerini yok etmektesiniz. Şenlik kelimesinin Hocamızın adını hafiflettiği düşünülüyor. Bilakis yanlış bir düşüncedir siz şenlik programınızla farkındalığınızı orataya koyduktan sonra böyle bir sorun asla ortaya çıkmaz ama ismi ne yaparsanız yapın , anma günleri diye pazar tezgahı kurdurup tişört sattırırsanız Nasrettin Hocamızın değerini işte o zaman düşürmeye başlarsınız. Birde kültür bakanlığının ödenek meselesi var. Ankara’da  Atatürk Kültür Merkezinde her hafta bir şehrin günü yapılıyor, örnek olarak Yozgat günleri, Amasya günleri vb birçok  etkinlik,  sormak isterim bukadar çok ‘günlerin’  arasında kaybolup gitmeyeceğinize emin misiniz? Gerçekten isim değişkliği ile daha fazla ödenek alabilecek misiniz?

Bu değişikliğe sebep olarak gösterilen bir diğer neden esnafımıza maddi gelir kazandırmaktır. Bahsettiğim gibi marka olan bir ismi veya tarihi değiştirdiğiniz an yılların emeğini geriye atılacak ve ilgi kaybı yaşanacaktır. Bunun anlamı esnafın 5-10 Temmuz tarihindeki Akşehirdeki hareketlilikten kazandıkları  azalacaktır. Esnafa kazanç kapısı olarak keşke daha farklı  projeler sunulabilseydi.

Sonuç olarak isim değişikliği Nasrettin Hocamıza ve Akşehir halkına olumsuz olarak geri dönecektir. Önemli olan marka olmuş bir ismi ve tarihi koruyarak tüm Akşehir Halkının sahip çıkacağı, sosyal ve kültürel anlamda  Akşehire yararlı olacak etkinliklerle içeriği düzeltmek ve bu markayı daha değerli hale getirmektir. Hediyelik eşya günleri havasında bir isimle ne Akşehire nede Nasrettin Hocaya faydalı olabiliriz. Son olarak beni üzen nokta ise yıllardan beri Akşehir ve Nasrettin Hoca için çalışmış bir çok büyüğümüzün emeklerinin nasıl göz ardı edildiği ve değersizleştirildiği. Yine Pervasiz Gazetesinden okuduğumuz ” “1959 yılından bu yana amaçsız şenlikler düzenledik. Daha çok eğlence boyutunda yapılan etkinlikler, Nasreddin Hoca gibi dünyaya mal olmuş birinin adının anlamını da maalesef hafifletmiştir.” şeklinde bir beyan sayın Belediye Başkanımız Abdulkadir Bey’e kesinlikle yakışmamıştır.

Ozan SARI

Not: Akşehirdeki esnafa  yararlı olacak etkinlikler ve şenlik tarihinin uzatılması üzerine başka bir yazımı ilerleyen günlerde paylaşacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s