Eskrimde Müsabaka

MÜSABAKA ŞEKLI

Maçlar, iki eskrimci arasinda, çarpışma alani 14mt. x 2 mt. olan bir pist üzerinde yapilir. Pistin ortasindan saga ve sola dogru 2’ser metre mesafede baslama çizgisi bulunur. Müsabıklar çarpışmaya başlamadan önce, başlama çizgisinde durup önce selamlaşırlar, sonra da “en Garde” (çarpışmaya başlama) pozisyonuna geçerler ve hakemin “başlayın” komutu ile çarpışmaya başlarlar. Her üç branşda da çarpışma sonucunda meydana gelen tuşlari gösteren elektronik bir cihaz mevcuttur. Hakem bu cihazin yardımıyla atak, savunma gibi hareketleri dikkate alarak tusu kimin yaptığını belirler. Tuş göstergesi olarak da isimlendirilen bu cihaz üzerinde beyaz, kırmızı ve yeşil olmak üzere 3 degişik renkte lamba bulunur. Kırmızı ve yeşil renkli lambalar geçerli tuşlari, beyaz lamba ise geçersiz tuşlari göstermektedir.

Karsilasmada tek söz sahibi hakemdir. Karsilasmayi baslatir , durdurur , hareketlerin kurallara uygun olup olmadiğına karar verir.Turnuvalarda ilk önce 5 sayılık grup maçlari yapılır.Daha sonra 15 sayılık eleme maçlarına geçilir.Kuralların çignenmesi durumunda çesitli cezalar verilir:ilk çiğnemede uyarı tekrarı durumunda rakip lehine puan yazilması , vuruşun geçersiz sayilmasi gibi.Daha ağır olarak karsilasmaya son verme ve ihraç cezalarıda verilebilir.

Eskrimde hangi silah söz konusu olursa olsun , iyi bir oyuncu için en önemli ve güç nokta , oyun sirasinda gerçek niyetini gizlemek ve aynı zamanda rakibinin niyetini sezerek ona göre bir oyun stili ortaya koymaktir.Teknik hazirlikları ve fiziksel güçleri denk de olsa , eskrimciler o günkü formlarina , doğru tahminde bulunma yeteneklerine ve taktiklerini uygulama biçimlerine göre birbirlerinden ayrılırlar.

 

Aparey (elektriklli sinyalizasyon aleti) çalışma sistemi:

Elektrikli sinyal düzeni tuşun gerçekten yapilip yapilmadigini gösteren bir düzendir.Şu parçalardan oluşur:Silahin ucundaki yaylı düğme , bu düğme dürtüş anında temasla lambanın yanmasını sağlar , silaha bagli tel , bu tel silahın siperinden geçerek gardın iç kısmına kadar gelir , burada oyuncunun yeleğinin altından geçerek arkasından çıkar ve sarıcı makaraya baglanmis tel ile birlesir( apere: pistin ucuna yerlestirilen sarici makara , asagi yukari 20 metre uzunlukta esnek tel tasiyan bir bobindir; bobin saglam bir yay sayesinde , eskrimcinin hareketine göre teli sarip bosaltarak telin uzalip kisalmasini saglar). Son olarak sarıcı makara bir bağlantı kablosuyla kontrol aletine bağlanır.Üzerinde lambalar bulunan kontrol aleti dürtüs anında elektrik akımının kapanmasıyla yanan lambalarla sayi alan oyuncuyu belirler.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s